به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان زنجان، امیر ارجمند، ظهر امروز، 27 بهمن ماه در زنجان اظهار کرد: با تصویب شورای ثبت وزارت میراث فرهنگی ، آلاداغلار یا کوههای رنگی زنجان-ماهنشان که یک پدیده طبیعی زیبا متعلق به 15 میلیون سال قبل است در فهرست میراث طبیعی ثبت شد.

او ادامه داد: آلادغلار نام محلی کوهها و تپه های رنگی است که بخش اعظم آن در استان زنجان قرار گرفته است و در اطراف این کوهها روستاهای وجود دارد که زیبایی این منطقه را دوچندان نموده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان زنجان در مورد چگونگی ایجاد این کوهها گفت: 15 میلیون سال قبل در پروسه تشکیل کوهها و حوضچه های قاره ای این منطقه رسوبات آهنی وجود داشته که در واقع می توان گفت هر یک از رنگ های آن نشانگر وجود یک ماده معدنی خاص است.

ارجمند در خصوص موقیعت جغرافیایی این اثر عنوان کرد: کوههای رنگی زنجان- ماهنشان از 2 کیلومتری معدن نمک چهرآباد زنجان آغاز شده و در بخش اعظم اتوبان زنجان-تبریز قابل مشاده است.

گفتنی است این کوه‌ها و تپه‌های رسی به سبب رنگشان به ویژه رنگ قرمز، قهوه ای، سبز، زرد، سفید و نارنجی در شرایط نور مناسب خصوصا پس از یک بارندگی اندک که خاک‌ را کمی خیس می‌کند با آن کنتراست زیبا، سوژه بی‌نظیری برای عکاسان – فیلمسازان و طبیعت گردان به شمار می‌رود.

اگر قصد تماشای این جاذبه بی‌نظیر را دارید در مسیر حرکت از سمت زنجان به طرف شهرستان ماهنشان در دو طرف جاده این کوه‌های رنگین خودنمایی می‌کنند.


مشخصات

  • جهت مشاهده منبع اصلی این مطلب کلیک کنید
  • کلمات کلیدی: زنجان ,میراث ,ماهنشان ,کوهها ,رنگی ,وجود ,زنجان ماهنشان ,رنگی زنجان ,کوههای رنگی ,میراث طبیعی ,استان زنجان ,رنگی زنجان ماهنشان ,فهرست میراث طبیع
  • در صورتی که این صفحه دارای محتوای مجرمانه است یا درخواست حذف آن را دارید لطفا گزارش دهید.

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

عکس آقای خامنه ای

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

چاپ سی دی آکادمی مهارت پروری حسابداری فطرت بیدار بهشت ساختنی‌ است... گروه تولیدی و صنعتی آلپ چگونه یک زندگي شادي را آغاز كنيم گچبری